Edukujemy w mediach

Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie podmioty zajmujące się tzw. najmem krótkoterminowym będą płaciły te same podatki i podlegały tym samym przepisom, wytycznym itd.

W tej chwili tak nie jest, niejasności jest bardzo dużo. Umożliwia to nieuczciwą konkurencję, ale nie tylko. Wiele uczciwych osób działa na podstawie błędnych informacji, a może to oznaczać kontrolę i kary finansowe od fiskusa.

W 2024 r. na Booking i Airbnb Polacy wystawili aż 87 tys. mieszkań, domów i pokoi. Większość traktuje taką działalność jak zwykły najem i płaci fiskusowi 8,5 proc. ryczałtu oraz nie rozlicza VAT-u. Eksperci uważają, że wynajmujący łamią prawo, bo w praktyce sprzedają usługę noclegową. Fiskus, gdyby tylko chciał, może od nich ściągnąć miliardy złotych. Jak mówi Grzegorz Żurawski, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, do organizacji zgłaszają się osoby z całej Polski, które doświadczają obecnie weryfikacji podatków. Wcześniej takich telefonów nie było.

https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/kontrole-fiskusa-na-bookingu-i-airbnb-to-podatkowa-bomba-z-opoznionym-zaplonem/rlh0ger