Poznaj PSWK

O nas

Kim jesteśmy?

Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego powstało w 2019 roku z potrzeby ustanowienia reprezentacji branży i włączenia jej w proces standaryzacji i profesjonalizacji usług zakwaterowania. Założycielami były osoby z firm świadczących usługi zakwaterowania, a także dostawców usług dla tej branży, tj. firm sprzątających, pralni, twórców oprogramowania do zarządzania zakwaterowaniem, firm księgowych, kancelarii doradztwa podatkowego, kancelarii prawnych, portali rezerwacyjnych itp. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w konsultacjach przepisów „covidowych” dotyczących ograniczeń świadczenia usług hotelarskich, w tym usług zakwaterowania, oraz form wsparcia dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez te ograniczenia. Obecnie aktywnie działa na rzecz  opracowywania przepisów regulujących działalność branży zakwaterowania.

Celem Stowarzyszenia jest reprezentacja członków Stowarzyszenia przed organami administracji publicznej i samorządowej oraz organami i organizacjami zawodowymi, wypracowywanie i czuwanie nad przestrzeganiem zasad etyki w branży, przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji na rynku wynajmu krótkoterminowego, uczestnictwo w ustalaniu regulacji dotyczących tego rynku oraz edukacja w zakresie wynajmu krótkoterminowego i jego promowanie.

Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego
ul. Laskowa 4 LU, 01-214 Warszawa
KRS: 0000793271
REGON: 383799992
NIP: 7010934920

co robimy?

Nasze działania

Od lat podejmujemy działania na rzecz naszych Członków, ale i poprawy sytuacji całej branży. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o tym, co robimy.

Grudzień

Spotkanie prezesa zarządu PSWK Grzegorza Żurawskiego z Panem Stanisławem Mazurem I zastępcą 

Kraków: posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. usług hotelarskich świadczonych w obiektach niekategoryzowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. 

Listopad

Spotkanie z Izbą Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

Spotkanie z przedstawicielami centrali Booking.com

Spotkanie z przedstawicielami Airbnb w Warszawie.

Wizyta w Urzędzie Miasta Sopot i Gdańsk 

Przystąpiliśmy do Sopockiej Organizacji Turystycznej

Przystąpiliśmy do Gdańskiej Organizacji Turystycznej

Październik

Wysłaliśmy oficjalne pismo do Ministra Finansów

Wrzesień
Intensywne działania w mediach związane z licznymi błędnymi informacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego.

Sierpień
Wysłanie listu do Ministra Finansów dotyczącego jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych związanych z usługami hotelowymi.

Lipiec
Kampania informacyjna dotycząca wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu i Rady UE w sprawie regulacji rynku usług zakwaterowania (tzw. wynajmu krótkoterminowego).

Maj
Reprezentacja branży wynajmu krótkoterminowego na spotkaniu zorganizowanym przez Airbnb, a dotyczącym sposobów wdrożenia nowego rozporządzenia rozporządzenie Parlamentu i Rady UE w sprawie regulacji rynku usług zakwaterowania (tzw. wynajmu krótkoterminowego).. Oprócz nas Airbnb zaprosiło m.in. przedstawicieli wielu dużych samorządów i MSiT.Uczestnictwo w Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trendy w Sopocie. Wzięli w nim udział udział prezes PSWK Grzegorz Żurawski, Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Bartłomiej Karolczyk z Departamentu Turystyki. Rozmawialiśmy o  potrzebach naszej branży i samorządów.

Marzec
Uczestnictwo w konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Udział w konsultacjach projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. To ustawa, która spełniając dyrektywę UE wprowadziła na platformy pośredniczące w sprzedaży usług zakwaterowania, obowiązek automatycznego raportowania pełnych danych podmiotów dokonujących sprzedaży takich usług do administracji skarbowej. Celem przepisów jest walka z szarą strefą poprzez m.in. ułatwienie kontrolowania przez organy skarbowe osób prywatnych świadczących usługi zakwaterowania bez rejestrowania działalności gospodarczej.

Udział w spotkaniu konsultacyjnym z Ministerstwem Finansów gdzie przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie regulacji rynku zakwaterowania przez projektowaną ustawę.

Udział w konsultacjach projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych między krajami, czyli polskiej ustawy implementującej głośną ustawę DAC7.

Uczestnictwo w konsultacjach na temat zasad przydziału środków z KPO.

Udział w programie Airbnb skierowanym do uchodźców.

Działania na rzecz poprawy sytuacji branży wynajmu krótkoterminowego po wybuchu pandemii.

Uczestnictwo w spotkaniu z ministrem Gut-Mostowym dotyczącym "Założeń do regulacji usług hotelarskich, usług pilotów wycieczek, przewodników turystycznych najmu krótkotrwałego" w trakcie Targów Regionów i Produktów Turystycznych - Tour Salon w Poznaniu. Oprócz nas uczestniczyli w nim przedstawiciele m.in. samorządów i hotelarzy.

Dzięki staraniom PSWK wspartej działaniami Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń "TUgether", Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowała się uwzględnić kod 55.20, jako "poszkodowany przez pandemię" przy ocenianiu wniosków składanych w konkursie Bon na Cyfryzację.

Wypradowanie zmiany regulaminów pożyczek POIR i Bonu na Cyfryzację tak, aby przedstawiciele wynajmu krótkoterminowego mogli z nich w pełni skorzysta

Byliśmy jednym z pomysłodawców wprowadzenia bonu turystycznego.

Dbaliśmy, aby regulacje umożliwiały działanie podmiotów zajmujących się wynajmem krótkoterminowym nawet w czasie obostrzeń.

Wymusiliśmy możliwość zakwaterowania dla osób w podróżach służbowych.

Działania na rzecz poprawy błędów w formularzach wniosku o dotację uniemożliwiających uzyskanie dotacji z tzw. "Tarczy na pokrycie bieżących kosztów działalności mikro- i małych przedsiębiorców".

Działania na rzecz poprawy sytuacji wynajmujących po wybuchu pandemii.

Uczestniczenie w tworzeniu prawa dotyczącego tego rynku tak, aby nowe regulacje nie ograniczały działania branży, a wspierały je.

Wspieranie legislacji związanej z pandemią i walce o różne formy wsparcia związanego z wprowadzonymi na branżę ograniczeniami.

Władze Stowarzyszenia

Grzegorz Żurawski

Jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. W pierwszej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. Odpowiedzialny m.in. za kontakty z administracją publiczną i działania legislacyjne.

Jest absolwentem Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytet Warszawskiego, specjalizacji komunikacja społecznej i public relations. Karierę zawodową rozpoczął w korporacjach międzynarodowych, a później rozwijał w sektorze publicznym i administracji rządowej. Działalność w branży tzw. wynajmu krótkoterminowego rozpoczął w 2016 roku. Właściciel firmy Labo Apartament prowadzącej obiekty zakwaterowania w Warszawie (w ramach tzw. wynajmu krótkoterminowego).

Grzegorz_Zurawski_PW_77_copy_A (1)

Grzegorz Żurawski

prezes zarządu

Michał Borychowski 03b (1)

Michał Borychowski

Wiceprezes zarządu, założyciel Lula.Cleaning

Władze Stowarzyszenia

Michał Borychowski

Jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, które powstało wokół założonej przez niego największej w Polsce grupy dyskusyjnej na portalu Facebook skupiającej operatorów usług zakwaterowania „Wynajem Krótkoterminowy – Michał Borychowski” (niemal 10 tysięcy członków). Od 2009 roku wynajmuje krótkoterminowo apartament w Kołobrzegu oraz zarządza zakwaterowaniem w kilku mieszkaniach w Warszawie, łącząc pasję do turystyki z doświadczeniem w nieruchomościach.
Jest pomysłodawcą i twórcą Lula.Cleaning – aplikacji wspierającej sprzątanie i codzienne operacje związane z zarządzaniem usługami zakwaterowania w ramach tzw. wynajmu krótkoterminowego www.lula.cleaning/pl/

więcej o nas

Dane Stowarzyszenia

Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego

Nr konta do opłacania składek

Jesteśmy członkiem

Członkostwo

Dlaczego warto być w PSWK

PSWK jest jedyną organizacją branżową reprezentującą podmioty świadczące usługi tzw. wynajmu krótkoterminowego. Od 2019 roku walczymy z niekorzystnymi dla branży pomysłami na zmianę przepisów i lobbujemy w administracji rządowej i gminnej za poprawą otoczenia prawnego naszych biznesów.