Poznaj PSWK
O nas
Tworzymy rynek zakwaterowania
Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego jest organizacją branżową skupiającą przedsiębiorców związanych z rynkiem usług zakwaterowania (tzw. najmu krótkoterminowego). Nasi członkowie reprezentują firmy prowadzące ponad 10 000 obiektów noclegowych.
Naszym celem jest reprezentacja interesów członków Stowarzyszenia przed organami administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjami branżowymi, czuwanie nad przestrzeganiem zasad etyki w branży oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji na rynku tzw. najmu krótkoterminowego.
- Czuwamy nad tworzonym prawem i regulacjami centralnymi i lokalnymi tak, aby były korzystne dla branży.
- Przygotowujemy propozycje zmian dla ustawodawców i organów administracji samorządowej.
- Bierzemy udział w konsultacjach zmian prawa.
- Prowadzimy dialog z samorządami, organizacjami branżowymi, dostawcami usług dla branży zakwaterowania (w tym portalami rezerwacyjnymi).
- Dostarczamy wiedzę na temat rynku usług zakwaterowania, publikujemy badania rynku, organizujemy szkolenia i konferencje branżowe.
- Służymy wsparciem merytorycznym dla Członków, pomagamy rozwiązywać zgłaszane przez nich problemy.
- Udostępniamy Członkom zniżki na zakupy i usługi oferowane przez Członków Wspierających i Polecanych Dostawców.
Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego
ul. Laskowa 4 LU, 01-214 Warszawa
KRS: 0000793271
REGON: 383799992
NIP: 7010934920


co robimy?
Nasze działania
Od lat podejmujemy działania na rzecz naszych Członków, ale i poprawy sytuacji całej branży. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o tym, co robimy.
5 stycznia
Otrzymaliśmy zaproszenie do członkostwa w pracach Komisji Zrównoważonej Gospodarki nocy w Krakowie. Wysłał je Pan Jacek Jordan Burmistrz Nocny Krakowa.
15 stycznia
Spotkanie w Ministerstwie Sportu i Turystyki poświęcone planom ministerstwa na 2025 rok.
Na spotkaniu przedstawiciele MSiT przekazali, że do końca pierwszego kwartału 2025 ma być gotowy projekt ustawy regulujący zasady funkcjonowania najmu krótkoterminowego, a także powstania centralnego rejestru takich lokali. Ustawa ma wejść w życie w 2026 roku, bo tego wymagają unijne regulacje.
9 lutego
Na prośbę MSiT PSWK przygotowało szczegółową analizę aktualnej ustawy oraz stworzyło rekomendacje dla Ministerstwa Sportu i Turystyki.
11-13 marca
Rozmowy i spotkania na Targach World Hotel i Clean-Tech Expo
Grudzień
Spotkanie prezesa zarządu PSWK Grzegorza Żurawskiego z Panem Stanisławem Mazurem I zastępcą
Kraków: posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. usług hotelarskich świadczonych w obiektach niekategoryzowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Listopad
Spotkanie z Izbą Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego
Spotkanie z przedstawicielami centrali Booking.com
Spotkanie z przedstawicielami Airbnb w Warszawie.
Wizyta w Urzędzie Miasta Sopot i Gdańsk
Przystąpiliśmy do Sopockiej Organizacji Turystycznej
Przystąpiliśmy do Gdańskiej Organizacji Turystycznej
Październik
Wysłaliśmy oficjalne pismo do Ministra Finansów
Wrzesień
Intensywne działania w mediach związane z licznymi błędnymi informacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego.
Sierpień
Wysłanie listu do Ministra Finansów dotyczącego jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych związanych z usługami hotelowymi.
Lipiec
Kampania informacyjna dotycząca wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu i Rady UE w sprawie regulacji rynku usług zakwaterowania (tzw. wynajmu krótkoterminowego).
Maj
Reprezentacja branży wynajmu krótkoterminowego na spotkaniu zorganizowanym przez Airbnb, a dotyczącym sposobów wdrożenia nowego rozporządzenia rozporządzenie Parlamentu i Rady UE w sprawie regulacji rynku usług zakwaterowania (tzw. wynajmu krótkoterminowego).. Oprócz nas Airbnb zaprosiło m.in. przedstawicieli wielu dużych samorządów i MSiT.Uczestnictwo w Samorządowym Kongresie Finansowym Local Trendy w Sopocie. Wzięli w nim udział udział prezes PSWK Grzegorz Żurawski, Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Bartłomiej Karolczyk z Departamentu Turystyki. Rozmawialiśmy o potrzebach naszej branży i samorządów.
Marzec
Uczestnictwo w konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Udział w konsultacjach projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. To ustawa, która spełniając dyrektywę UE wprowadziła na platformy pośredniczące w sprzedaży usług zakwaterowania, obowiązek automatycznego raportowania pełnych danych podmiotów dokonujących sprzedaży takich usług do administracji skarbowej. Celem przepisów jest walka z szarą strefą poprzez m.in. ułatwienie kontrolowania przez organy skarbowe osób prywatnych świadczących usługi zakwaterowania bez rejestrowania działalności gospodarczej.
Udział w spotkaniu konsultacyjnym z Ministerstwem Finansów gdzie przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie regulacji rynku zakwaterowania przez projektowaną ustawę.
Udział w konsultacjach projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych między krajami, czyli polskiej ustawy implementującej głośną ustawę DAC7.
Uczestnictwo w konsultacjach na temat zasad przydziału środków z KPO.
Udział w programie Airbnb skierowanym do uchodźców.
Działania na rzecz poprawy sytuacji branży wynajmu krótkoterminowego po wybuchu pandemii.
Uczestnictwo w spotkaniu z ministrem Gut-Mostowym dotyczącym "Założeń do regulacji usług hotelarskich, usług pilotów wycieczek, przewodników turystycznych najmu krótkotrwałego" w trakcie Targów Regionów i Produktów Turystycznych - Tour Salon w Poznaniu. Oprócz nas uczestniczyli w nim przedstawiciele m.in. samorządów i hotelarzy.
Dzięki staraniom PSWK wspartej działaniami Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń "TUgether", Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowała się uwzględnić kod 55.20, jako "poszkodowany przez pandemię" przy ocenianiu wniosków składanych w konkursie Bon na Cyfryzację.
Wypradowanie zmiany regulaminów pożyczek POIR i Bonu na Cyfryzację tak, aby przedstawiciele wynajmu krótkoterminowego mogli z nich w pełni skorzysta
Byliśmy jednym z pomysłodawców wprowadzenia bonu turystycznego.
Dbaliśmy, aby regulacje umożliwiały działanie podmiotów zajmujących się wynajmem krótkoterminowym nawet w czasie obostrzeń.
Wymusiliśmy możliwość zakwaterowania dla osób w podróżach służbowych.
Działania na rzecz poprawy błędów w formularzach wniosku o dotację uniemożliwiających uzyskanie dotacji z tzw. "Tarczy na pokrycie bieżących kosztów działalności mikro- i małych przedsiębiorców".
Działania na rzecz poprawy sytuacji wynajmujących po wybuchu pandemii.
Uczestniczenie w tworzeniu prawa dotyczącego tego rynku tak, aby nowe regulacje nie ograniczały działania branży, a wspierały je.
Wspieranie legislacji związanej z pandemią i walce o różne formy wsparcia związanego z wprowadzonymi na branżę ograniczeniami.
Władze Stowarzyszenia
Grzegorz Żurawski
Jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. W pierwszej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa zarządu. Odpowiedzialny m.in. za kontakty z administracją publiczną i działania legislacyjne.
Jest absolwentem Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytet Warszawskiego, specjalizacji komunikacja społecznej i public relations. Karierę zawodową rozpoczął w korporacjach międzynarodowych, a później rozwijał w sektorze publicznym i administracji rządowej. Działalność w branży tzw. wynajmu krótkoterminowego rozpoczął w 2016 roku. Właściciel firmy Labo Apartament prowadzącej obiekty zakwaterowania w Warszawie (w ramach tzw. wynajmu krótkoterminowego).

Grzegorz Żurawski
prezes zarządu

Michał Borychowski
Wiceprezes zarządu, założyciel Lula.Cleaning
Władze Stowarzyszenia
Michał Borychowski
Jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego, które powstało wokół założonej przez niego największej w Polsce grupy dyskusyjnej na portalu Facebook skupiającej operatorów usług zakwaterowania „Wynajem Krótkoterminowy – Michał Borychowski” (niemal 10 tysięcy członków). Od 2009 roku wynajmuje krótkoterminowo apartament w Kołobrzegu oraz zarządza zakwaterowaniem w kilku mieszkaniach w Warszawie, łącząc pasję do turystyki z doświadczeniem w nieruchomościach.
Jest pomysłodawcą i twórcą Lula.Cleaning – aplikacji wspierającej sprzątanie i codzienne operacje związane z zarządzaniem usługami zakwaterowania w ramach tzw. wynajmu krótkoterminowego www.lula.cleaning/pl/
więcej o nas
Dane Stowarzyszenia
Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego
- ul. Laskowa 4 LU, 01-214 Warszawa
- KRS: 0000793271, REGON: 383799992
- NIP: 7010934920
Nr konta do opłacania składek
- 55 1870 1045 2078 1079 4183 0001
Jesteśmy członkiem
Członkostwo
Dlaczego warto być w PSWK
PSWK jest jedyną organizacją branżową reprezentującą podmioty świadczące usługi tzw. wynajmu krótkoterminowego. Od 2019 roku walczymy z niekorzystnymi dla branży pomysłami na zmianę przepisów i lobbujemy w administracji rządowej i gminnej za poprawą otoczenia prawnego naszych biznesów.