INFORMACJE
O wynajmie krótkoterminowym
O WYNAJMIE
Usługa zakwaterowania
Według polskiego stanu prawnego tzw. wynajem krótkoterminowy jest usługą zakwaterowania (usługą hotelarską) i przychody z niego muszą być rozliczane, jako przychody z działalności gospodarczej. Rozliczanie przychodów z takiej działalności jako osoba prywatna, według stawki ryczałtowej właściwej dla najmu prywatnego jest niezgodne z prawem.
Dla zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym
Co musisz wziąć pod uwagę? Tzw. wynajem krótkoterminowy według polskiego prawa wymaga założenia działalności gospodarczej i rozliczania przychodów z tej działalności w zakresie usług hotelarskich. Wiele osób błędnie traktuje je, jako przychody z usługi najmu długoterminowego, które w Polsce można prowadzić jako osoba prywatna. Dlatego nie rejestrują działalności gospodarczej, co oznacza dla nich dużo niższą kwotę podatków. Jest to jednak niezgodne z prawem.
Wymóg ten dotyczy nawet osób mających jedno mieszkanie.
Zapraszamy do zapoznania się z opinią prawną przygotowaną na nasze zlecenie przez kancelarię Sołtysiński Kawęcki Szlęzak.
Przychody z tzw. wynajmu krótkoterminowego (z nielicznymi wyjątkami) według polskiego prawa są przychodami z działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich. Wiele osób błędnie traktuje je jednak, jako przychody z usługi najmu długoterminowego, które w Polsce można prowadzić jako osoba prywatna. Dlatego nie rejestrują działalności gospodarczej, co oznacza dla nich dużo niższą kwotę podatków. Jest to jednak niezgodne z prawem.
Jeżeli zajmujesz się wynajmem krótkoterminowym pamiętaj, że według polskiego stanu prawnego tzw. wynajem krótkoterminowy jest usługą zakwaterowania (usługą hotelarską) i przychody z niego muszą być rozliczane jako przychody z działalności gospodarczej. Rozliczanie przychodów z takiej działalności jako osoba prywatna, według stawki ryczałtowej właściwej dla najmu prywatnego jest niezgodne z prawem.
Podatki do budżetu centralnego, jakie zobowiązani są odprowadzać przedsiębiorcy prowadzący usługi zakwaterowania (tzw. wynajmu krótkoterminowego) to, między innymi:
VAT od przychodów z działalności,- VAT od importu usług, naliczony od kwoty prowizji portali rezerwacyjnych (tzw. reverse charge/odwrócona płatność) i zapłacony w Polsce.
- PIT (lub CIT) wg. wybranej formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej (skala, ryczałt, liniowy)
Oprócz tego zobowiązani są do dokonania wpisu do gminnej ewidencji obiektów noclegowych i odprowadzania podatków i opłat gminnych: podatku od nieruchomości, podatku miejskiego, opłaty klimatycznej itp. oraz oczywiście odprowadzać odpowiednie składki ZUS.
Istnieje obowiązek rejestracji obiektów zakwaterowania w gminnych rejestrach obiektów noclegowych. Przy rejestracji trzeba oświadczyć, że spełnia się wymagania stawiane obiektom noclegowym.
Jeżeli jesteś przedstawicielem wspólnoty lub samorządu i masz szczegółowe pytania skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie.
Członkostwo
Dlaczego warto być w PSWK
PSWK jest jedyną organizacją branżową reprezentującą podmioty świadczące usługi tzw. wynajmu krótkoterminowego. Od 2019 roku walczymy z niekorzystnymi dla branży pomysłami na zmianę przepisów i lobbujemy w administracji rządowej i gminnej za poprawą otoczenia prawnego naszych biznesów.