Spotkanie z Booking.com

Działamy! Wczoraj spotkaliśmy się z przedstawicielami centrali Booking.com, żeby porozmawiać o sytuacji rynku wynajmu krótkoterminowego w Polsce.

O czym rozmawialiśmy? Przede wszystkim przedstawiliśmy pojawiające się w przestrzeni publicznej pogłoski dotyczące planowanych zmian i płynące z nich zagrożenia dla branży wynajmu krótkoterminowego. Opisaliśmy też postulaty PSWK zgłaszane przedstawicielom rządu nt. zmian prawnych koniecznych do wprowadzenia według nas i przedstawicieli samorządów gminnych. Przedstawiciele booking.com zgodzili się, że potrzebne jest podjęcia działań wspólnie z naszą branżą. Tak, aby wprowadzone zmiany ułatwiły prowadzenie biznesu firmom świadczącym usługi zakwaterowania.

Zgodziliśmy się też, że trzeba zatrzymać niektóre, proponowane przez polityków, rozwiązania, mogące wpłynąć negatywnie na rynek wynajmu krótkoterminowego.

Rozmawialiśmy też o rozliczeniach operatorów z booking.com

Dostaliśmy zapewnienie, że w związku z planowanym wprowadzeniem w Polsce „pay by booking.com”, jako jedynej możliwej metody płatności, portal opracuje narzędzia gwarantujące zapewnienie płynności finansowej operatorom świadczącym swoje usługi sezonowo. Zgłosiliśmy również prośbę o pobieranie poprzez „pay by booking.com” opłat lokalnych, wymaganych od operatorów, jako osobnej opłaty doliczanej do ceny rezerwacji (bez pobierania prowizji od tej opłaty przez booking.com).

Rozmowy w Trójmieście

W połowie października odwiedziliśmy Trójmiasto. Spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządów Gdańska i Sopotu. Rozmawialiśmy m.in. o rozważanych pomysłach MSiT dotyczących regulacji naszej branży. Ich zdanie na temat tych propozycji (zgody wspólnot, opłata turystyczna) jest podobne do naszego, czyli są prostsze i lepsze sposoby rozwiązania problemów uciążliwości części apartamentów dla stałych mieszkańców czy dofinansowania gmin przez branżę zakwaterowania, ale ministerstwo powinno rozpocząć dialog, o który wszystkie strony zabiegają.